dawidjackiewicz

Choroby róż

www.mieszczanska15.pl

Róże zaliczają się do najpopularniejszych kwiatów. Wręczane są niemal na każdą okoliczność. Chociaż obecnie róże znajdziemy w każdej kwiaciarni w różnych odmianach, ich uprawa wcale nie zalicza się do najprostszych. Trzeba bowiem pamiętać, że róże narażone są na liczne choroby.

Wśród nich wyróżniamy choroby nieinfekcyjne i infekcyjne. W przypadku chorób nieinfekcyjnych do najbardziej typowych objawów zalicza się gwałtowne czernienie pędów. Zjawisko to występuje nawet u tych roślin, które dotychczas były zdrowe. Czynnikiem powodującym czernienie są suche wiatry oraz zamarzające podłoże.

W takich przypadku poczerniałe pędy koniecznie trzeba usunąć. Z kolei na zdrowe rośliny należy zastosować oprysk. Jednymi z najczęstszych chorób róż są te o podłożu grzybiczym. Jeżeli zaobserwujemy na roślinie biały nalot będzie to oznaczać, że róża została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego.

Dość powszechnie występują także czarne plamy na liściach róż. Oba te schorzenia można wyleczyć za pomocą odpowiednich środków biologicznych.