dawidjackiewicz

Warzywa w ogrodzie

www.dominikpolonski.com https://www.ziemovit.pl/produkty/produkty-zwalczajace-i-odstraszajace/gasnica-na-osy-i-szerszenie

Dla większości z nas posiadanie przydomowego ogrodu wiąże się z posiadaniem również ogródka warzywnego. Nic dziwnego – hodowanie własnych warzyw i ziół to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na zdrowe odżywianie.

Jak więc prawidłowo dbać o nasz warzywniak, aby cieszyć się dużymi plonami? Przede wszystkim należy znać relacje pomiędzy roślinami – niektóre warzywa zasadzone obok siebie zwalczają się nawzajem lub po prostu negatywnie na siebie wpływają. I tak sadząc warzywa musimy pamiętać, że sałata nie może rosnąć w pobliżu pietruszki, a ogórki obok pomidorów.

Nie powinniśmy sadzić obok nich również kalafiora i kalarepy, które nie lubią również sąsiedztwa marchwi, fasoli tycznej oraz rzodkiewki. Warto wiedzieć również, że posadzenie fasoli obok cebuli, czosnku czy buraków najprawdopodobniej zahamuje ich wzrost.

Do par warzyw, które w naszym ogrodzie bez problemu mogą rosnąć obok siebie, zaliczamy natomiast pomidory z czosnkiem, burakami, selerem, szpinakiem lub sałatą. Swoje sąsiedztwo dobrze tolerują także dynia z kukurydzą i fasolą, a także groch z brokułami, marchwią, pietruszką oraz kalarepą.