Szkodniki i choroby kwiatów ogrodowych

www.klinika-orka.pl Świat konopii

Uprawiając kwiaty ogrodowe należy posiadać rozległą wiedzę na temat możliwości występowania chorób roślinnych. Niezbędne będzie również przyswojenie informacji odnośnie najpowszechniejszych szkodników. Do tych drugich najczęściej zaliczamy owady. Stanowią one najbardziej liczną grupę, która przyczynia się do poważnych uszkodzeń w roślinie.

W zależności od rodzaju szkodnika dochodzi do zjadania liści czy też wysysania soków roślinnych. Kwiaty ogrodowe narażone są także na rozmaite czynniki chorobotwórcze, do których można zaliczyć chociażby wirusy, bakterie oraz grzyby. Zaobserwowano, że w przypadku kwiatów ogrodowych najczęściej dochodzi do rozwoju chorób o podłożu grzybiczym. Choroby objawiają się na różne sposoby.

Zazwyczaj jest to jednak różnego rodzaju zniekształcenia oraz więdnięcie roślin. Niekiedy choroby rozwijają się na skutek czynników nieinfekcyjnych. Dzieje się tak w przypadku niedoboru poszczególnych składników odżywczych. Z tego powodu dobór odpowiedniego środka ochrony roślin wymaga właściwego rozpoznania dolegliwości.