dawidjackiewicz

Jak odnowić stare meble?

www.stef-tissot.com stoły do gastronomii

Stare, brzydkie meble to problem wielu domów. Nie każdy wie, w jaki sposób je odnowić, a wiele osób nie może sobie po prostu pozwolić na zakup nowych. W związku z tym, warto jest dowiedzieć się, na czym polega restauracja starych mebli. Wszak nie trzeba dużych nakładów pieniężnych, aby przywrócić starym meblom nowy blask.

Dzięki temu nie będziemy musieli wyrzucać rzeczy, które wciąż mogłyby nam posłużyć przez długie lata. Jakby tego było mało, renowacja mebli może być także znakomitym pomysłem na tani remont i ciekawą zmianę w wystroju naszego mieszkania czy domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Zanim jednak zaczniemy odnawianie mebli, bardzo ważne jest to, aby dobrze sprawdzić ich stan i ocenić, czy rzeczywiście nadają się one do renowacji.

Niektóre meble mogą być na tyle zniszczone, że nawet nasze największe starania nie pomogą. Z drugiej strony, w wielu przypadkach może okazać się, że dany mebel wymaga tylko lekkich poprawek takich jak na przykład odświeżenie koloru. Bardzo istotne przy tym wszystkim jest także zwrócenie uwagi na różnego rodzaju ubytki czy przetarcia, jakie mogą posiadać stare meble, gdyż niekiedy najpierw trzeba zająć się właśnie nimi, zanim będziemy mogli ruszyć dalej z kolejnymi pracami.

Odnawiamy stare meble do kawiarni – o czym pamiętać?

Jeżeli ocenimy już stan mebli to warto również zastanowić się nad tym, z czego są one wykonane.

Określając ten aspekt będziemy w stanie wybrać nie tylko odpowiednią technikę renowacji, lecz również rodzaj potrzebnych nam do tego materiałów. O produktach do odnowy mebli warto więc pomyśleć zawczasu, podobnie zresztą jak o różnego rodzaju akcesoriach, które mogą przydać się nam w trakcie prac. Bez nich ciężko będzie nam bowiem wykonać niektórych czynności. Mowa tutaj przede wszystkim o takich rzeczach jak:

  • szlifierka,
  • duży pędzel,
  • rękawiczki,
  • farby,
  • ściereczki,
  • folia ochronna,
  • wałek,
  • taśma malarska,
  • papier ścierny.

To oczywiście nie wszystko, co może przydać nam się w trakcie prac. Wiele zależy od tego, czy mamy zamiar tylko malować stare meble, czy też może zdecydować się na ich oklejenie. W pierwszym przypadku ważne będzie więc, aby wybrać odpowiednią farbę. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na oklejenie to tutaj także do wyboru mamy wiele różnych materiałów, począwszy od okleiny, a skończywszy na różnego rodzaju tkaninach czy nawet tapetach.

Odnowić możemy również wysłużony już fotel czy kanapę, które swoje lata świetności mają już za sobą, co sygnalizuje m.in. wytarte obicie. Wtedy możemy zdecydować się na samodzielne i własnoręczne tapicerowanie – takie rozwiązanie jest szczególnie dobre w przypadku prostych meble, które możemy łatwo rozłożyć.